ONI


Studio        Work        Stories       


︎          ︎     ︎     ︎



︎   

   









Nakomiady 
Manufaktura i Pałac w Nakomiadach.


We wrześniu ubiegłego roku wybraliśmy się w podróż na drugi koniec Polski, aby dla magazynu KUKBUK sfotografować wnętrza barokowego pałacu w Nakomiadach. Właściciele posiadłości Joanna Bujarska-Ciszek i Piotr Ciszek w ciągu dwudziestu lat przywrócili zrujnowanemu pałacowi dawny blask i reaktywowali działającą tu w XVIII wieku manufakturę ceramiczną. Dziś stali się nie tylko specjalistami w odtwarzaniu tradycyjnych elbląskich i gdańskich pieców kaflowych, ale także dzielą się swoją wiedza z innymi. Manufakturę w Nakomiadach rocznie odwiedza około 4 tysięcy gości. Nasz reportaż opatrzony tekstem Darka Klimczaka „Czas może poczekać” ukazał się w 36 numerze magazynu KUKBUK.







„Pierwsi właściciele pałacu, rodzina brandenburskiego dyplomaty Johanna von Hoverbecka, mieszkali w nim przez 136 lat, do 1789 roku. Wtedy sprzedali posiadłość pruskiemu urzędnikowi Friedrichowi Redeckerowi (…). Rodzina von Redeckerów mieszkała w pałacu do 26 stycznia 1945 roku (…). Po wojnie na terenie ich majątku utworzono PGR, w pałacu zaś były biura PGR, przedszkole a także mieszkania dla pracowników. I jak to najczęściej bywało w takich przypadkach, o pałac nikt nie dbał, więc z każdym rokiem niszczał coraz bardziej (…). Gdy w 1998 roku Ciszkowie zdecydowali się na nocleg w Nakomiadach, z trudem udało im się znaleźć miejsce, w którym mogli rozłożyć śpiwory.”









„Manufaktura ceramiczna w Nakomiadach istniała już na początku XVIII wieku i działała niemal do końca drugiej wojny światowej. Ręczna produkcja sprawia, że powstające tu przedmioty potrzebują czasu, by osiągnąć ostateczny kształt.”









Reportaż „Czas może poczekać” został opublikowany w 36 numerze magazynu KUKBUK.

Tekst: Darek Klimczak

www.nakomiady.pl






Oni is a Krakow based creative studio working within the fields of photography, writing and art direction. We focus on places and objects and we tell their stories.




©  ONI  visual aesthetic and creative writing




︎           ︎      ︎      ︎