Berlin Botanical

Story of the botanical garden in Dahlem, Berlin.


EN


Żeby poznać tropikalną odsłonę Berlina trzeba pojechać do Dahlem, południowo-zachodniej, rezydencjonalnej dzielnicy miasta, położonej nieco na uboczu i z dala od centrum. Dahlem przyłączono do miasta dopiero w 1920 roku. Mniej więcej w tym czasie dzielnica zaczęła pełnić rolę ważnego centrum akademickiego. Spokojną, podmiejską okolicę planowano przekształcić w „niemiecki Oksford”. Wiązało się to z ulokowaniem w Dahlem siedzib kilku ważnych instytutów badawczych m.in. siedziby Towarzystwa Postępu Naukowego im. Cesarza Wilhelma (po drugiej wojnie światowej przekształconego w Towarzystwo Maxa Plancka) czy  nieco później wzorowanego na kampusach uczelni amerykańskich kampusu Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego. Obecnie częścią tego uniwersytetu jest również berliński ogród botaniczny, który odwiedziliśmy w 2017 roku.

Początki ogrodu w Dahlem sięgają końca XIX wieku, kiedy podjęto decyzję o przeniesieniu berlińskiego ogrodu botanicznego z Schönebergu, gdzie tropikalne rośliny były zagrożone m.in. rosnącą gęstością miejskiej zabudowy i zanieczyszczeniem powietrza oraz gdzie zwyczajnie brakowało już miejsca. Przeniesieniem roślinności do Dahlem i projektem nowego założenia ogrodowego kierował botanik prof. Adolf Engler. Co ciekawe, wykształcony we Wrocławiu Engler wcześniej pełnił funkcję dyrektora wrocławskiego ogrodu botanicznego (w latach 1884-1889). Ogród w Dahlem został otwarty dla publiczności w 1910 roku i tak jak chciał Engler skupiał „cały świat w jednym ogrodzie”.

Podczas planowania wizyty w Dahlem warto zarezerwować więcej czasu na spacer po krajobrazowej części ogrodu, jednak największe wrażenie robią odwiedziny w szklarniach. W berlińskim ogrodzie zobaczymy ich kilka. Centrum założenia stanowi Wielki Pawilon, jedna z największych tego typu budowli na świecie, otoczona kompleksem mniejszych budynków przeznaczonych na prezentację różnych gatunków roślin tropikalnych i subtropikalnych. Na pewno uwagę zwraca Pawilon P, w formie szklanego zamku z dwuwieżową fasadą. Zobaczymy w nim rośliny śródziemnomorskie i te pochodzące z Wysp Kanaryjskich. Ogółem w Dahlem zgromadzono ponad 20 000 gatunków roślin z całego świata. Jest wśród nich welwiczja przedziwna (welwitschia mirabilis) nazywana jedną z najdziwniejszych roślin świata, która w ciągu całego swojego życia wykształca tylko dwa liście.

Do Dahlem najłatwiej dojechać za pośrednictwem publicznego transportu. Ogród od stacji kolejki S-Bahn (linia S1) Botanisher Garten dzieli około 10 minutowy spacer przez przyjemną okolicę z rezydencjonalną zabudową. Większość pobliskich ulic nosi botaniczne nazwy – można wybrać najprostszą trasę przez Hortensienstraße, skręcić w Lilienstraße do Unter den Eichen albo pozwolić sobie na dłuższy spacer gdzieś pomiędzy Tulpenstraße, Hortensienplatz a Begonienstraße.

Adres:

Ogród botaniczny i muzeum botaniczne w Berlinie

Freie Universität Berlin

Königin-Luise-Straße 6-8

14195 Berlin


Otwarte codziennie od 9 do 20 (ogród) i 9-19 (szklarnie).

Wstęp kosztuje 6 lub 3 euro (bilet ulgowy)

Szczegółowe informacje: www.bgbm.orgTekst: Justyna Kuska
Zdjęcia: Justyna Kuska i Maciek Jeżyk


     ︎
Oni is a Krakow based creative studio working within the fields of photography, writing and content creation. We focus on places and objects and we tell their stories.
©  ONI  visual aesthetic and creative writing
︎           ︎      ︎      ︎